اتفاقات و حوادث ایران و جهان"این وبلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

امید زندگی،اتفاقات جالب،تصادف،کلاهبرداری،قتل،سرقت وزورگیری،مواد مخدر،آتش سوزی،اجتماعی وسلامت،گروه های تکفیری،حوادث ژنتیکی،گروگان گیری ،خودکشی

اتفاقات و حوادث ایران و جهان"این وبلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

امید زندگی،اتفاقات جالب،تصادف،کلاهبرداری،قتل،سرقت وزورگیری،مواد مخدر،آتش سوزی،اجتماعی وسلامت،گروه های تکفیری،حوادث ژنتیکی،گروگان گیری ،خودکشی

بزرگترین سایت آگهی رایگان چارراهی

اتفاقات و حوادث ایران و جهان"این وبلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

حوادث و اتفاقات گذشته عبرتی برای آینده اند.لطفاسری هم به دسته اتفاقات جالب وامیدزندگی هم بزنید/به امید موعودصلح

http://boxagahi.ir/wp-content/uploads/2018/12/chap-fory.gif
توضیح دلخواه
 

 

بایگانی
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

انواع مجازات سرقت؛ از حد تا تعزیر

| يكشنبه, ۵ بهمن ۱۳۹۳، ۰۹:۰۰ ب.ظ

انواع مجازات سرقت؛ از حد تا تعزیر


طبق ماده197 قانون مجازات اسلامی، سرقت عبارت است از ربودن مال دیگری به طور پنهانی.
     سرقت در کشور ما انواع مختلفی دارد که به طور معمول به سرقت های حدی و تعزیری تقسیم می شود اما سوالی که برای بیشتر مردم پیش می آید این است که چرا دست سارقین قطع نمی شود؟ مگر احکام اسلام در قوانین کیفری ما نیامده است؟
     براساس قوانین شرعی و مقررات کیفری (ماده 198 قانون مجازات اسلامی) برای اجرای حد سرقت باید شرایطی باشد که هر یک از این شرایط نباشد امکان اجرای حد نیست که عبارتند از:
     1- سارق باید بالغ بوده و به حد بلوغ شرعی رسیده باشد.
    2- سارق به سرقت وادار نشده باشد و بداند که مال دیگری را به سرقت می برد.
    3- سارق بداند که این عمل حرام است.
    4- سارق در حال اضطرار سرقت نکرده باشد.
    5- سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد.
    6- سارق مال را به قصد دزدی برداشته باشد.
    7- مال مسروقه در حرز متناسب قرار گرفته باشد.
    8- مال مسروقه از اموال دولتی و وقف نباشد.
    9- به اندازه نصاب یعنی 4/5 نخود طلای مسکوک که به صورت پول معامله می شود یا ارزش آن به آن مقدار باشد، در هر بار سرقت.
     10- سارق پدر صاحب مال نباشدو...
    با این شرایط بسیار نادر و بعید است که بتوان این موارد را در کنار هم دید و حد سرقت را بر سارق اجرا کرد. البته باز هم شرایطی برای اجرا حد وجود دارد مانند این که پیش از شکایت، صاحب مال، سارق را نبخشیده باشد یا سارق قبل از اثبات جرم از این گناه توبه نکرده باشد.
     غیر از مواردی که گفته شد سرقت هایی وجود دارد که به آن ها در اصطلاح «سرقت های تعزیری» می گویند که عبارتند از:
     1- سرقت مقرون به آزار باشد یا به طور مسلحانه:
    هرگاه سرقت همراه با آزار باشد یا مسلح باشد، طبق ماده 652 قانون مجازات اسلامی به حبس از 3ماه تا 10 سال و شلاق تا 74 ضربه محکوم می شود.
     2- سرقت مسلحانه گروهی در شب:
    هرگاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یکی از آن ها حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد هر یک از مرتکبین به 5 تا 15 سال حبس و شلاق تا 74 ضربه محکوم خواهد شد. (ماده 654 قانون مجازات اسلامی).
     3- سرقت مقرون به پنج شرط صورت گرفته باشد.
    هرگاه سرقت جامع شرایط حد نباشد ولی تمامی شرایط زیر را داشته باشد سارق به 5 تا 20 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد (ماده 651 قانون مجازات اسلامی)
     الف – سرقت در شب واقع شود.
    ب- سرقت توسط دو یا چند نفر صورت گیرد.
    ج- یک یا چند نفر از سارقین حامل سلاح بوده باشند.
    د- سارقین از دیوار بالارفته یا حرز را شکسته یا کلید ساخته باشند و یا خود را کارمند دولتی معرفی کرده باشند.
     ه- در ضمن سرقت کسی را آزار یا تهدید کرده باشند.
    4- سرقت مسلحانه از خانه:
    هر گاه یک یا چند نفر خانه ای را سرقت کنند و حداقل یک نفر از آن ها مسلح باشد ویا هیچ یک مسلح نباشد اما در موقع سرقت در مقام هتک ناموس برآیند به مجازات اعدام یا حبس ابد محکوم می شوند.
     در صورتی که ساکنان خانه ای در مقام دفاع از مال یا ناموس برآیند و در این میان مرتکب قتل، جرح یا ضرب و شتم سارقین شوند،از مجازات معاف هستند. ماموران نیز هنگام دستگیری سارقین اگر مرتکب قتل، جرح یا ضرب و شتم سارقین شوند، از مجازات معاف هستند. البته این موارد باید در دادگاه به اثبات برسد و معافیت از مجازات با تشخیص دادگاه عملی است.
     5- سرقت مسلحانه از بانکها،صرافی ها یا جواهرفروشی ها:
    هر گاه دو یا چند نفر با برنامه ریزی و مواضع قبلی پول نقد، اوراق بهادار یا جواهرات را از بانکها و صرافی ها سرقت کنند و حداقل یک نفر از سارقین مسلح به سلاح سرد یا گرم ظاهر یا مخفی، پر یا خالی باشد، چه از آن استفاده نماید چه ننماید، در صورت وقوع سرقت به حبس ابد و در صورت وقوع قتل به اعدام محکوم خواهد شد.
     هرگاه به رغم میل سارقین، هیچ یک از اهداف آن ها امکان پذیر نشود به حبس تا5 سال و 74 ضربه شلاق محکوم می شوند. (ماده655 قانون مجازات اسلامی)
     6- راهزنی:
    سارق مسلح و قطاع الطریق هر گاه با اسلحه امنیت مردم یا جاده را برهم زند و رعب و وحشت ایجاد کند محارب است. در این صورت به مجازات اعدام یا قطع دست راست یا پای چپ یا تبعید محکوم می شود اگر کسی راهزنی نماید و محارب محسوب نشود به 3 تا 15 سال حبس و شلاق تا74 ضربه محکوم می شود. (ماده653 قانون مجازات اسلامی)
     7- سرقت از موزه ها یا مکان های تاریخی و مذهبی:
    هر فردی که اشیا، لوازم، مصالح و قطعات آثار فرهنگی را از موزه ها و نمایشگاه ها ومکانهای تحت نظر دولت سرقت کند یا با علم و گاهی از مسروقه بودن، این اشیا خرید یا نگهداری کند به 1 تا 5 سال حبس محکوم می شود. چنانچه مرتکب از کارکنان سازمان های مربوطه باشد به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.(ماده 659 قانون مجازات اسلامی)
     8- سرقت وسایل مربوط به تاسیسات مورد استفاده عمومی
    این نوع سرقت ها مجازات حبس دارد. وسایلی از قبیل تاسیسات آب، برق، گاز و... که زمان حبس آن از 1 تا 5 سال حبس می باشد.
     9- کیف زنی یا جیب بری:
    سرقت از طریق کیف زنی یا جیب بری و امثال آن دارای مجازات حبس از 1 تا 5 سال و شلاق تا 74 ضربه می باشد.
     10- سرقت از اماکن حادثه دیده:
    هرگاه سرقت در مناطق سیل زده، جنگی، آتش سوزی، زلزله زده یا در محل تصادف راهنمایی و رانندگی رخ دهد،سارق به حبس از 1 تا 5 سال و شلاق تا74 ضربه محکوم می شود.(ماده 658 قانون مجازات اسلامی)
     11- سرقت مقرون به یکی از شرایط مذکور در قانون:
    در صورتی که سرقت جامع شرایط حد نباشد و همراه با یکی از شرایط زیر باشد، سارق به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد
     الف- سرقت در محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا در توابع آن یا در محل های عمومی از قبیل مسجد و حمام و غیر اینها واقع شده باشد.
     ب- سرقت در جایی رخ داده باشد که در آن درخت، بوته،پرچین یا نرده قرار گرفته و سارق آن را شکسته باشد.
     ج- سرقت در شب صورت گرفته باشد.
    د- سارقین دو نفر یا بیشتر باشند.
    م- سارق مستخدم بوده و مال کارفرما را دزدیده باشد یا مال شخص دیگری را از خانه شخص دیگری که به اتفاق مالک به آنجا را رفته برباید یا شاگرد و کارگر باشد و از محلی که معمولاً محل کار وی بوده از قبیل خانه،دکان،کارگاه،کارخانه و انبار سرقت کرده باشد.
     ن- هرگاه اداره کنندگان هتل، مسافرخانه،کاروانسرا و کاروان و به طور کلی افرادی که به اقتضای شغل از اموالی که در دسترس شان،تمام یا قسمتی از آن را مورد دستبرد قرار دهند. (656 ق.م.ا)
     12- سرقت یا استفاده غیر مجاز از آب،برق،گاز،تلفن:
    هرکس بدون پرداخت حق انشعاب و اخذ انشعاب آب، برق، گاز و تلفن از این منابع استفاده غیرمجاز کند، علاوه بر جبران خسارت وارده،به حبس تا سه سال محکوم خواهد شد. (ماده 660 قانون مجازات اسلامی)
     13- مداخله در اموال مسروقه:
    بیشتر سارقین به امید این که بتوانند مال مسروقه را به پول تبدیل کنند مرتکب سرقت می شوند از این رو شاید یکی از راه های موثر در پیشگیری از وقوع سرقت،جلوگیری از خرید و فروش اموال مسروقه باشد. طبق قانون، هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده آن را تحصیل، مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه و پیشه خود قرار داده باشد،به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد. (ماده 662 قانون مجازات اسلامی)
     *بازپرس شعبه پنجم دادسرای شهرستان ری
    


 روزنامه ایران، شماره 5342 به تاریخ 28/1/92، صفحه 16 (قضایی - حقوقی)

نظرات  (۱)

 • مهندس احمدی
 • سلام بسیار جالب توجه بود به ما هم سری بزنید خوشحال میشوم

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  محبوب کن - فیس نما ?

  تصویر ثابت